Magyar Katolikus Lexikon > S > Shalom Katolikus Közösség

Shalom Katolikus Közösség, Comunidade Católica Shalom, Shalom Catholic Community: lelkiségi mozgalom, melyet 1982: Fortaleza (Brazília) érsekének, Aloísio Lorscheider bíb. biztatására alapított brazil egyetemisták egy csoportja Moyses Louro de Azevedo Filho vezetésével. Első központjuk egy szendvics-bár és könyvüzlet volt fiatalok számára, toborzási céllal. A csatlakozások hatására a mozgalmon belül az első kiscsoport 1985: alakult fiatalokból. 1986: létrejött egy további csoport fiatalokból és felnőttekből. 1991–: elkezdtek terjeszkedni a fortalezai főegyházmegyén kívül is. Egyházi elismerést 1998: kapott a ~ a fortalezai érsektől, majd 2007: a Szentszék hívők nemzetközi magán szövetségének ismerte el. Tagjává vált a Karizmatikus Közösségek Egyesült Katolikus Testvériségének. Tagsága: imacsoportokba szerveződött fiatalok, felnőttek, házaspárok, valamint papok, szerzetesek és fogadalmas laikusok. A felszentelt személyek imacsoportjai („életközösségek”) a hívatások erősítését célozzák, a világban élők csoportjai („szövetkezett közösségek”) tagjaikat a foglalkozásuk és a családi életük keresztény megvalósításában támogatják. Vannak külsős csoportok, melyeknek tagjai a Közösség javára támogató tevékenységet végeznek. Példaképeik: Assisi Szt Ferenc és Avilai Szt Teréz és azok Mária-tisztelete, illetve Krisztussal való azonosulása. – Evangelizációs tevékenységi körük: a nevelésügy, a kultúra-, a művészetek-, a tudomány- és a média világa. – A tagok keresztény személyiség-formálását a Szentírás és az Egyház tanításának tanulmányozásával, a liturgiában való részvétellel, a közösségi és missziós élettel valósítják meg. - A Közösség hitoktatási- és lelkigyakorlatos házakat, evangelizációs célú művészeti (zenei, szinházművészeti, szépművészeti) központokat, iskolát tart fenn; rádió-állomásokkal, kiadóhivatallal rendelkezik. A Gaudium et Spes Intézete az Egyház szociális tanítása alapján szociális és politikai képzést szolgáltat. A Közösség fejlesztési ügynöksége óvodákat, öreg- és rokkant-otthonokat, rehabilitációs központokat, drogelvonókat, abortusz-megelőző szolgálatot működtet. Egyes kisközösségek háztól-házig evangelizációs tevékenységet végeznek, a plébániáikkal együttműködve, hogy az Egyháztól távol élő embereket is fölkeressék.– Székhely: Fortaleza (Brazilia, Ceará szövetségi állam). Tagsága: 2300 tag nyolc országban (Európában, a Közel-Keleten, É-, D-Amerikában, Ausztráliában) és mintegy 30.000 külső támogató. Főként Brazíliában és Fro-ban terjedt el. Közleménye: Shalom Maná (havi folyóírat). N.D.